Gala Premiilor UCIN a avut loc luni, 21 septembrie 2020, în sala Studio a Teatrului Naţional Bucureşti

31154200_576849089347207_4597547282441699328_o

Uniunea Cineaștilor din România a premiat în cadrul celei de-a 48-a ediție a Galei Premiilor UCIN cele mai bune filme ale anului trecut.
Juriul Galei Premiilor UCIN 2020, din care au făcut parte Stere Gulea (câștigătorul marelui premiu de anul trecut), Florin Mihăilescu, Marilena Ilieșiu, Irina Nistor și Dorel Vișan, a desemnat câștigătorii din cele peste 70 de filme înscrise în concurs.
Astfel, laureații acestei ediţii sunt:
• Marele Premiu şi Trofeul Uniunii Cineaştilor – La Gomera, regia Corneliu Porumboiu
• Premiul Special al Juriului – Călătoria fantastică a Maronei, regia Anca Damian
• Premiul pentru regie „Lucian Pintilie” – Tudor Giurgiu, pentru filmul Parking
• Premiul pentru scenariu, oferit de către DACIN SARA – Bogdan Toma, Liviu Săndulescu pentru filmul Cărturan
• Premiul pentru interpretare feminină – Roxana Lupu pentru rolul Regina Maria din filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru interpretare masculină – Radu Botar pentru rolul Episcopul Iuliu Hossu din filmul Cardinalul
• Premiul pentru interpretare feminină rol secundar – Julieta Szonyi pentru rolul Mama din filmul La Gomera
• Premiul pentru interpretare masculină rol secundar – Anghel Damian pentru rolul Prinţul Carol din filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru imagine – Tudor Mircea pentru imaginea filmului La Gomera
• Premiul pentru costume – Ana Ioneci, Claudia Bunea pentru filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru decor – Nora Dumitrescu, Laura Russu pentru filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru montaj – Roxana Szel pentru filmul La Gomera
• Premiul pentru coloana sonoră – Cristinel Sirli pentru filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru muzică originală „Adrian Enescu” – Pablo Pico pentru filmul Călătoria fantastică a Maronei
• Premiul pentru machiaj – Nastasia Mateiu, Clara Tudose pentru filmul Maria, Regina României
• Premiul pentru film documentar de lung metraj – Timebox, regia Nora Agapi
• Premiul pentru film documentar scurt metraj – Creativ, regia Ioana Grigore
• Premiul pentru scurtmetraj de ficţiune – Havana, Cuba, regia Andrei Huţuleac
• Premiul pentru film de animaţie – Opinci, regia Anton & Damian Groves
• Premiul pentru film de televiziune – Regina Mamă Elena, Regina celor 4 exiluri, regia Camelia Csiki
• Premiul Opera Prima „Alexandru Tatos” – MO, regia Radu Dragomir
• Premiul Speranţe cinematografice – Ultimul preot, regia Alma Buhagiar.

Gala Premiilor UCIN este un eveniment organizat de Uniunea Cineaștilor din România în parteneriat cu DACIN SARA, Centrul Național al Cinematografiei și Institutul Cultural Român.

Felicitări tuturor câștigătorilor!